Åke Göransson, Tulpaner
Klubbat för:
260000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
ÅKE GÖRANSSON
1902-1942
Tulpaner
Stämpelsignerad ÅkeG. Olja på duk, 47,5 x 34 cm.
Utförd 1924-29
.
PROVENIENS
Hovintendent Gösta Stenmans samling
Svensk privatsamling
.
UTSTÄLLD
Åke Göransson, Modern Konst i Hemmiljö, Stockholm 1941, katalognr 5
Göteborgs Konsthall, 1942, katalognr 9
Stenmans Dotter, Stockholm 1944, katalognr 1
Stenmans, Stockholm 1957, katalognr 2
Åke Göransson, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1978, utom katalog
Museet, Kulturhuset, Borås 1978
Kalmar Konstmusem (Konstcentrum Sydost), 1978
Riksutställningar, 1978-79, katalognr 8
Aguéli museet, Sala 1979, katalognr 8
Skimrande västkust, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1986-87, katalognr 32
Åke Göransson - Färgformens mästare, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 2003
Åke Göransson - Färgformens mästare, Göteborgs Konstmuseum, 2003
Åke Göransson - Färgformens mästare, Malmö Konstmuseum, 2003
.
LITTERATUR
Sten Karling, Göteborgskoloristerna, Stockholm 1948, omnämnd sidan 269, avbildad sidan 279
Arne Stubelius, Åke Göransson - Serien svenska målare, 1952, omnämnd sidan 56 och avbildad sidan 58
Björn Axlund, Färgformen - Åke Göranssons Liv och Konst, Raster 2002, avbildad sidan 47, omnämnd i Catalogue Raisonné som nr 27
416
2017-11-10