Alfred Kunf,"Potiphar", vas, Åfors glasbruk 1949
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
ALFRED KUNFT, "Potiphar", vas, Åfors glasbruk 1949, graverad och slipad dekor av naken kvinnofigur och man, signerad POTIPHAR A Kunft 1949, höjd 27,5 cm, mindre repor
HISTORIK
Alfred Kunft var anställd på Åfors glasbruk mellan åren 1946-50.
338
2017-11-09