Alfred Kunf,"Potiphar", vas, Åfors glasbruk 1949

Alfred Kunf,
Alfred Kunf,
Alfred Kunf,
Alfred Kunf,
Alfred Kunf,
Alfred Kunf,
Alfred Kunf,
Alfred Kunf,

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

ALFRED KUNFT, "Potiphar", vas, Åfors glasbruk 1949, graverad och slipad dekor av naken kvinnofigur och man, signerad POTIPHAR A Kunft 1949, höjd 27,5 cm, mindre repor

HISTORIK
Alfred Kunft var anställd på Åfors glasbruk mellan åren 1946-50.

338

2017-11-09