Alvar Aalto, vägglampa, sanatoriet i Pemar

Klubbat för:

5000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

ALVAR AALTO, Vägglampa/signallampa, 1930-tal, vitmetall med opak glaskupa, glödlampor i klar- respektive rött glas, formgiven till sanatoriet i Pemar, diameter 12 cm, spår av färg

PROVENIENS: Signallampa som hängde ovanför dörren utanför sjuksalarna på sanatoriet i Paimio/Pemar

196

2017-11-09