Alvar Aalto, vägglampa, sanatoriet i Pemar
Klubbat för:
5000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
ALVAR AALTO, Vägglampa/signallampa, 1930-tal, vitmetall med opak glaskupa, glödlampor i klar- respektive rött glas, formgiven till sanatoriet i Pemar, diameter 12 cm, spår av färg
PROVENIENS: Signallampa som hängde ovanför dörren utanför sjuksalarna på sanatoriet i Paimio/Pemar
196
2017-11-09