Arne Vodder, "Horse shoe chair", fåtölj, Bovirke

Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,
Arne Vodder,

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ARNE VODDER, "Horse shoe chair", fåtölj, Bovirke, Danmark 1950-tal, björk med detaljer i teak, stoppad klädsel, höjd 115 cm, omklädd

HISTORIK
Modellen är formgiven vid 1950-talets början, auktionens fåtölj tillhör en tidig variant med fast stoppad sits, de senare modellerna har lös stoppad dyna. Denna modell liknar en senare stol som får modellnummer Bo 90.

121

2017-11-09