Axel Einar Hjorth," Sport", karmstolar, 1 par, NK
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Sport", karmstolar, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, höjd 85 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Möblerna köptes in på 1930/40-talet till Vargensbruk på Orust från NK.
54
2017-11-09