Axel Einar Hjorth, "Sport", fåtöljer, 1 par, NK
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Sport", fåtöljer, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, lösa stoppade sits- och ryggkuddar, höjd 77 cm, omklädda dynor, mindre slitage
PROVENIENS
Möblerna köptes in på 1930/40-talet till Vargensbruk på Orust från NK.
53
2017-11-09