Axel Einar Hjorth, "Sport", skåp, NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Sport", skåp, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, invändig med lådar och hyllor, höjd 155, 100 x 42 cm, nyckel medföljer, en låda saknas, bakstycket delvis omgjort, mindre träskada vid låset

PROVENIENS
Möblerna köptes in på 1930/40-talet till Vargensbruk i Orust från NK.

56

2017-11-09