Axel Einar Hjorth, "Sport", skåp, NK
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Sport", skåp, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, invändig med lådar och hyllor, höjd 155, 100 x 42 cm, nyckel medföljer, en låda saknas, bakstycket delvis omgjort, mindre träskada vid låset
PROVENIENS
Möblerna köptes in på 1930/40-talet till Vargensbruk i Orust från NK.
56
2017-11-09