Axel Einar Hjorth, "Sport", stolar, 5 st., NK
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Sport", stolar 5 st., modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1933, syrabetsad furu, höjd 82 cm, mindre sprickor, färgfläckar och slitage, en vitmålad skadad stol medföljer
PROVENIENS
Möblerna köptes in på 1930/40-talet till Vargensbruk på Orust från NK.
55
2017-11-09