Axel Kargel, Gult sädesfält mot blått hav
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
AXEL KARGEL
1896-1971
Gult sädesfält mot blått hav
Signerad och daterad A. Kargel Öland 1959. Tempera på duk fäst på pannå, 28 x 44 cm.
På baksidan dedikation
PROVENIENS
I samma familjs ägo sedan 1963 (gåva från konstnären)
UTSTÄLLD
Minnesutställningen över Axel Kargel, Konstnärshuset - Kalmar Konstmuseum, 1973
2017-11-10