Böhlmarks, takarmatur
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
BÖHLMARKS, takarmatur, 1930-tal, montering i vitmetall och mässing, dubbla kupor av gultonat och klarglas, den yttre med etsad frostad dekor, höjd 70 cm, den yttre kupan med nagg
LITTERATUR
Erik Andrén: Aktiebolaget Arvid Böhlmarks Lampfabrik 1872-1937, Stockholm 1937 Pl. 56 nr 3
44
2017-11-09