Carl Kylberg, Sommar
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
CARL KYLBERG
1878-1952
Sommar
Signerad CK. Olja på duk fäst på pannå, 51 x 61 cm.
Utförd omkring 1925
PROVENIENS
David Bondesson, Stockholm
UTSTÄLLD
Samlarnas utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1937, katalognr 296 (med titeln: Landskap)
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 162, samling 213
497
2017-11-10