Carl Kylberg, Uppklarnande efter oväder

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CARL KYLBERG
1878-1952
Uppklarnande efter oväder
Olja på duk fäst på pannå, 24 x 32 cm.
Ramen utförd av konstnärens hustru Ruth Kylberg.
.
PROVENIENS
Ruth Kylberg, konstnärens hustru
.
UTSTÄLLD
Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning 143, 1955
Fyens Kunstførening, Odense 1957
Mindesutstilling, Nordiska Konstförbundet och Kunstføreningen København, Köpenhamn 1956, katalognr 4

450

2017-11-10