Charlotte Perriand, "Berger", pall
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CHARLOTTE PERRIAND, "Berger", pall, Frankrike, formgiven 1955, svartlackerat trä, höjd 28, diameter 31,5 cm, mindre slitage
PROVENIENS
Inköpt i Paris vid 1950-talets slut/omkring 1960
HISTORIK
Modellen visades första gången i Tokyo på utställningen "The Synthèse des arts" 1955. Pallen Berger är en lägre version av en fåraherdes mjölkpall, därav dess namn.
LITTERATUR
Jacques Barsac, Perriand, Un art d'habiter, Paris, 2005, pp. 400 and 405
Jacques Barsac, Charlotte Perriand, L'oeuvre complète, Volume 2 : 1940-1955, Paris, 2015, pp. 349, 443-444, 467, 473 and 515
183
2017-11-09