Charlotte Perriand, "Berger", pall

Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,
Charlotte Perriand,

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CHARLOTTE PERRIAND, "Berger", pall, Frankrike, formgiven 1955, svartlackerat trä, höjd 28, diameter 31,5 cm, mindre slitage

PROVENIENS
Inköpt i Paris vid 1950-talets slut/omkring 1960

HISTORIK
Modellen visades första gången i Tokyo på utställningen "The Synthèse des arts" 1955. Pallen Berger är en lägre version av en fåraherdes mjölkpall, därav dess namn.

LITTERATUR
Jacques Barsac, Perriand, Un art d'habiter, Paris, 2005, pp. 400 and 405
Jacques Barsac, Charlotte Perriand, L'oeuvre complète, Volume 2 : 1940-1955, Paris, 2015, pp. 349, 443-444, 467, 473 and 515

183

2017-11-09