Edvin Öhrström. arielvas, Orrefors 1944
Klubbat för:
165000 SEK
Utropspris
100 000-150 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1944, Ariel, dekor i blått av kvinnofigur, växt och prickar, signerad ORREFORS SWEDEN ARIEL No 277 E. Öhrström, höjd 19,5 cm, mindre repor
HISTORIK
I Orrefors arkivs katalog står denna vas som dekor av en "Gauginflicka" i mörkblått. Kostade ny från glasbruket 1944 225 kr vilket ligger i den övre prisklassen.
334
2017-11-09