Einar Jolin, Callan och kärleksbrevet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

EINAR JOLIN
1890-1976
Callan och kärleksbrevet
Signerad och daterad Jolin maj 1923. Akvarell på papper, 49 x 35 cm.
.
PROVENIENS
Fru Märta Palmgren
.
UTSTÄLLD
Einar Jolin, Moderna Museet, Stockholm, 17 mars-13 maj 1990, katalognr 56
.
LITTERATUR
Nils Palmgren, Einar Jolin, Stockholm 1947, avbildad på sidan 84

449

2017-11-10