Einar Jolin, Visby
Klubbat för:
98000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
EINAR JOLIN
1890-1976
Visby
Signerad och daterad Jolin Visby 1925. Olja på duk, 73 x 60 cm.
.
PROVENIENS
Fru Adeline Långström, Stockholm
Dir Fritz Reutersvärd, Stockholm
Bukowski Auktioner, Contemporary and Design, november 2002, katalognr 90
.
UTSTÄLLD
Jolin-Nerman, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1957, katalognr 43
Riksförbundet för bildande konst, utställning 117, katalognr 3
424
2017-11-10