Eric Hallström, Djurgården från Kastellholmen

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

ERIC HALLSTRÖM
1893-1946
Djurgården från Kastellholmen (innan Tivoli-områdets omgestaltning på 1920-talet)
Dubbelsignerad Eric Hallström. Olja på pannå, 45 x 55 cm.
Utförd 1923
.
PROVENIENS
Översköterska Astrid Wessel, Stockholm
därefter som gåva till brorsonen ingenjör Jan Wessel, Danderyd (lysningspresent 1949)
.
UTSTÄLLD
Målarna på Smedsudden, Stockholms stadsmuseum, katalognr 31
Riksförbundet för bildande konst, utställning 98, katalognr 2
Smedsudden 1970, Stockholms Stadsmuseum
Eric Hallström, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1988, katalognr 24
.
LITTERATUR
Folke Holmér: Stockholm sett av 1900-talets målare, SAK publ. LXXI, avbildad sidan 153
Lennart Seth: Eric Hallström, SAK publ. LXXVI, Stockholm 1967, avbildad sidan 171, omnämnd sidan 170
Lennart Seth: Eric Hallström - Liv och konstnärskap, Stockholm 1988, avbildad
.
.
Lennart Seth skriver: "... en av hans mest måleriskt levande tavlor från decenniets första hälft. Topografiskt är det en saklig och sannfärdig stockholmsskildring med Djurgårdens lite bråtiga baksida kring gamla Tivoliområdet som huvudmotiv, därbakom bebyggelsen vid Djurgårdsslätten och i bakgrunden Sollidens, Bredablicks och Hällestadsstapelns siluetter över Djurgårdens skogklädda höjder. Bilden livas av ångslupar, bogserbåtar (med timmersläp!), pråmar, skutor, segelbåtar och roddbåtar ute på Strömmen eller invid kajen, mellan Allmänna gränd och gamla Djurgårdsvarvet. Bildytan är inte stor, det rikhaltiga innehållet förstärker intrycket av miniatyrmåleri."

475

2017-11-10