Erik Jönsson, Hustak - Paris

Erik Jönsson, Hustak - Paris
Erik Jönsson, Hustak - Paris
Erik Jönsson, Hustak - Paris
Erik Jönsson, Hustak - Paris
Erik Jönsson, Hustak - Paris
Erik Jönsson, Hustak - Paris
Erik Jönsson, Hustak - Paris
Erik Jönsson, Hustak - Paris

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ERIK JÖNSSON
1893-1950
Hustak - Paris
Signerad och daterad E. Jönsson 1925. Olja på pannå, 19,2 x 26,5 cm.

1924-25 studerar Erik Jönsson för Maurice Denis, vilket påverkade både teckning och kolorit som synes i denna pannå från 1925.

418

2017-11-10