Estrid Ericson, brännvinsfisk, tenn

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ESTRID ERICSON, brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn, tenn med inläggningar av mässing, ögon av slipade röda glasbitar, längd 25 cm, repor, ej tillhörande propp medföljer

HISTORIK
Estrid Ericson (1894-1981) formgav modellen i mitten av 1920-talet, under Svenskt Tenns tidigaste år, fisken är en avgjutning efter peruanskt lergods från Etnografiska Museet.

LITTERATUR
Hedqvist, Jacobsson, von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Stockholm 2004, jämför med bild s. 29

27

2017-11-09