Ferdinand Preiss, figurin, Frankrike, art deco,
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
FERDINAND PREISS, figurin, Frankrike, art deco, 1920-tal, fackelbärande grekiska, sannolikt Demeter, förgyllt brons med detaljer i elfenben, sockel av marmor, signerad F.Preiss, höjd 26 cm, ena handen skadad, fackla saknas
38
2017-11-09