Francois Gall, Eugénie Gall assise devant Nôtre Da

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FRANÇOIS GALL
Frankrike 1912-1987
Eugénie (Janiska) Gall devant la fenêtre ouverte sur Notre Dame de Paris
Signerad F. Gall Paris. Olja på duk, 100 x 81,5 cm.
Utförd 1947
Målningen föreställer konstnärens hustru Eugénie (Janiska) Gall.

UTSTÄLLD
58' Exposition Societe des Artistes Indépendants, Salon, Paris 1947, katalognr 1294 (titel: Portrait de Janiska)
Exposé Galerie, 10 rue des Beaux-Arts, Paris 1948 (med titeln: Jeune Fille à la Fenêtre)

TIDSKRIFTER/ARTIKLAR
Journal des Beaux-Arts, 21 mars 1947 (avbildad med titeln: Portrait de Janiska)
Arts Beaux-Arts, 19 mars 1948 (avbildad med titeln: Jeune Fille à la Fenêtre)

Varmt tack till konstnärens dotter Marie-Lize Gall för hjälp med katalogiseringen av detta verk

553

2017-11-10