Francois Gall, Eugénie Gall assise devant Nôtre Da
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
FRANÇOIS GALL
Frankrike 1912-1987
Eugénie (Janiska) Gall devant la fenêtre ouverte sur Notre Dame de Paris
Signerad F. Gall Paris. Olja på duk, 100 x 81,5 cm.
Utförd 1947
Målningen föreställer konstnärens hustru Eugénie (Janiska) Gall.
UTSTÄLLD
58' Exposition Societe des Artistes Indépendants, Salon, Paris 1947, katalognr 1294 (titel: Portrait de Janiska)
Exposé Galerie, 10 rue des Beaux-Arts, Paris 1948 (med titeln: Jeune Fille à la Fenêtre)
TIDSKRIFTER/ARTIKLAR
Journal des Beaux-Arts, 21 mars 1947 (avbildad med titeln: Portrait de Janiska)
Arts Beaux-Arts, 19 mars 1948 (avbildad med titeln: Jeune Fille à la Fenêtre)
Varmt tack till konstnärens dotter Marie-Lize Gall för hjälp med katalogiseringen av detta verk
553
2017-11-10