Fritiof Schüldt, Stilleben
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
FRITIOF SCHÜLDT
1895-1978
Stilleben
Signerad Schüldt. Olja på duk, 66 x 81 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 431, våren 1985, katalognr 295
UTSTÄLLD
Konstnärernas hus, Oslo 1936, katalognr 241
Konstakademien, Stockholm 1941, katalognr 278
LITTERATUR
Gunnel och Kjell Swärd: 200 svenska målare, Klippan 1979, avbildad sidan 291
437
2017-11-10