Gebrüder & Co Kaiser, golvlampor, 1 par
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
GEBRÜDER KAISER & Co, golvlampor/uplights, 1 par, Tyskland, modell Luminator, formgivna 1930/31, höjd 171 cm, smärre slitage, inre reflektorer saknas, lagning
HISTORIK
Modellen användes av Eckart Munthesius till inredningarna av palatset Manik Bagh för Maharadjan av Indra, Indien på 1930-talet.
116
2017-11-09