Henry Moore, Bird in Hand
Klubbat för:
140000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
HENRY MOORE
Storbritannien 1898-1986
Bird in Hand
Signerad och numrerad Moore 8/9. Patinerad brons, höjd 15,5 cm.
PROVENIENS
Inköpt av nuvarande ägares far omkring 1980
LITTERATUR
Bownes V, 664
De flesta kan inte komma på någon brittisk skulptör innan Henry Moore och faktum är att skulptur inte var en särskilt utforskad konstform för brittiska konstnärer före honom. Numera räknas Moore som pionjären och fadern till den betydande brittiska skulpturskolan.
Genom att skapa öppningar och håligheter i sina skulpturer utforskade Moore både insidan och utsidan av sina skapelser och accentuerade på alla sätt skulpturens tredimensionalitet. Att skulptur bäst upplevs genom att se den från alla håll känns ju numera som en självklarhet, men för Moore var även skulpturens kontextuella kontakt med det omgärdande landskapet/rummet betydelsefull. Moore inspirerades tidigt av kopplingen kropp och landskap och de liggande formaten i hans skulpturer påminner ibland mer om böljande kullar än människoformer.
537
2017-11-10