Ingrid von Dardel, Stjärnbeströdda ballerinor

Klubbat för:

9500 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

INGRID VON DARDEL
1922-1962
Stjärnbeströdda ballerinor, två st
Den ena signerad och daterad Moppe 1940. Gouache på papper, 13,5 x 9 resp. 17 x 14,5 cm (2).
Dedikation på baksidan
.
PROVENIENS
Gåva till Ian Iacobi 1940 av konstnären

Ingrid von Dardel, kallad "Moppe", föddes i Paris som dotter till konstnären Nils von Dardel och författarinnan Thora Klinckowström. Hon växte upp i en bohemisk och konstnärlig miljö, bland annat på Stafsund utanför Stockholm och på Rue Lepic i Paris. 1938-39 bedrev hon dans- och konststudier i den franska huvudstaden. Fadern uppmuntrade dottern att fortsätta med konststudierna och satte henne i målarskola hos Marcel Gromaire, som tidigare varit lärare på Maison Watteau.

Ingrid von Dardels konstnärskap kännetecknas av gouacher och akvareller i en praktfull och färggrann kolorit, ofta med figurer hämtade från den besynnerliga sagovärld hon ärvt av sin far.

Ingrid von Dardel debuterade 1949 i konstsalongen på Rue Lepic 102 i Paris.

507

2017-11-10