Isaac Grünewald, Nunneklostret
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Nunneklostret
Signerad Grünewald. Olja på duk, 46 x 55 cm.
Utförd 1924
UTSTÄLLD
Isaac Grünewald Minnesutställning 1947-49, Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning nr 50, katalognr 8
Det sjungande trädet, Liljevalchs konsthall, 1989-09-08 - 11-05, katalognr 124
Det sjungande trädet, Norrköping museum, 1989-11-19 - 1990-01-28
Det sjungande trädet, Borås Konstmuseum, 1990-02-11 - 04-08
482
2017-11-10