Ivan Ivarson, Trädgårdspaviljongen
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
100 000-150 000 SEK
IVAN IVARSON
1900-1939
Trädgårdspaviljongen
Signerad Ivarson. Olja på duk, 42 x 54 cm.
Utförd 1934
.
PROVENIENS
Einar Stubelius, Göteborg
.
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, sjunde delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 382, samling 640
453
2017-11-10