Léon Arthur Tutundjian, Komposition
Klubbat för:
85000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
LÉON ARTHUR TUTUNDJIAN
Armenien/Frankrike 1905-1968
Komposition
Signerad och daterad L A Tutundjian 1926. Akvarell på papper, 49,5 x 41 cm.
PROVENIENS
Galerie Yvon Lambert, Paris
Galerie Aronowitsch, Stockholm
Verket kommer att ingå i Catalogue Raisonné över Tutundjian som är under bearbetning av Pierre Guénégan.
530
2017-11-10