Märta Måås-Fjetterström, "Blåplump", matta
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Blåplump ", matta, formgiven 1937, rölakan, signerad AB MMF, tillverkad efter 1941,250 x 165 cm, saknar fransar, smärre slitage
HISTORIK
"Blåplump " utställdes 1937 på Expo New York tillsammans med möbler av Carl Malmsten
LITTERATUR
Jämför utställningskatalog Märta Måås-Fjetterström, Millesgården 1989-90, s. 20, utställningsnummer 14
209
2017-11-09