Pablo Picasso, Tête de roi
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
PABLO PICASSO, efter
Spanien 1881-1973
Tête de Roi
Färglitografi efter en teckning, affisch 1951 för Nice Carnival, signerad och daterad i trycket samt signerad Picasso med blyerts, numrerad 636/700. Tryckt av Imprimerie de la Victoire, Nice.
I. 49 x 38,5 cm S. 55 x 44,5 cm
Colour lithograph after a drawing, 1951, poster for 1951 Nice Carnival, signed and dated in the plate, signed Picasso in pencil, numbered 636/700.
579
2017-11-10