Paul Signac, En Hollande - La Balise

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

PAUL SIGNAC
Frankrike 1863-1935
En Hollande - La Balise
Färglitografi, 1894, tryckt på China papper, signerad och numrerad i blyerts P Signac 36/40, även signerad i trycket. Tryckt av Auguste Clot, editerad av Gustave Pellet.
S. 31 x 41 cm
Colour lithograph, 1894, on Chine, signed and numbered in pencil, also signed in the stone, from the edition of 40 (there was also an edition of 20). A small scratch and minor spots of dicolouration on the reverse, trimmed margins, otherwise in good condition.
LITTERATUR: Kornfeldt & Wick 8

586

2017-11-10