Peter Dahl, Mannekängerna
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
PETER DAHL
född 1934
Mannekängerna
Signerad och daterad Peter Dahl -67. Olja på duk, 100 x 80,5 cm.
PROVENINES
Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, hösten 2006, katalognr 1171
Brev till nuvarande ägare från Peter Dahl som beskriver målningens tillkomst:
"Efter att vara riktigt fattig från akademien fick jag en liten källare 1963 i Huddinge. Jag gick till Huddinges Tempos saker från köksprylar och mode. Jag brukade Tempos på dess café som var upp med en trappa. Jag hade ingen toalett i ateljén.
Särskilt på som Tempo fanns " tjusiga stela dockor i naturlig storlek". Jag målade i fantasin verkligen några dylika var dockor och bara en levande som verkligen en sort som den andra tycktes var i fula levde äckliga i döden.(Målningen har du nu). Den lilla målningen fick till min tanddoktor i konst för sålde för pengar, och sålde sedan vederböra för många decennier. Jag var fattig då. Sedan hos denna trevliga tanddoktor och dess familj blev vi vänner. Hon var i pension sedan någon stans i 1990-åren.
Huddinges Tempo revs under 1970-talet och jag hittar nu inte i Huddinges nya City. 1975 lämnade jag Huddinges lilla källare och fick stor härlig ateljé. Jag hade blivit professor och fick råd.
Jag har inte tid, jag kan inte att gå och vänster arm. Allt blir så segt.
Om du köpt en till någon bild jag gjort, så är jag intressant att se det och jag skriver om mitt försök skriva och tycker det är nyfiken.
Vänlig hälsning!
Peter Dahl"
461
2017-11-10