Roy Lichtenstein, Bull Profile
Klubbat för:
70000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
ROY LICHTENSTEIN
USA 1923-1997
Bull III
Litografi, screenprint and line cut på Arjomari papper, 1973. Signerad, daterad och numrerad rf Lichtenstein 73, 54/100. Ur sviten Bull Series. S. 68,6 x 89 cm.
På baksidan: Blindstämpel. Stämpel Gemini G.E.L. / Los Angeles, Calif. Workshop nummer i blyerts: RL73 515
LITTERATUR: Corlett 118
574
2017-11-10