Simon Gate, skål med fat, Orrefors 1929

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929, graverad dekor av kvinnofigurer med slöjor samt stiliserade växter, fatet med blomsterslingor, skål och fat signerade Orrefors Gate 147 John Rostenstam 1929, höjd 11,5 längd 37,5, fatet längd 32 cm

PROVENIENS
John Rosenstam (gravör på Orrefors mellan åren 1923-62) därefter i arv inom familjen.

HISTORIK
Modellen formgiven 1920

330

2017-11-09