Skrivbord, Sverige, 1950--60-tal
Klubbat för:
7000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
SKRIVBORD, 1950-60-tal, skiva av furu med teckning/målning i färgkrita, ett par ben i mässing, ett par i plastklädd metall, höjd 68, 100 x 150
PROVENIENS
Arkitekt Léonie Geisendorf. Bordet sannolikt komponerat och bordsskivan bemålad av Geisendorf.
186
2017-11-09