Skrivbord, Sverige, 1950--60-tal

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

SKRIVBORD, 1950-60-tal, skiva av furu med teckning/målning i färgkrita, ett par ben i mässing, ett par i plastklädd metall, höjd 68, 100 x 150

PROVENIENS
Arkitekt Léonie Geisendorf. Bordet sannolikt komponerat och bordsskivan bemålad av Geisendorf.

186

2017-11-09