W A Bolin, kaffeservis

W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis
W A Bolin, kaffeservis

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

W. A. BOLIN, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1946, rektangulär oktogonal form, kaffekannan med hänkel av ebenholts, kaffekanna och sockerskrin med oval mynning och plant lock med lockknopp i form av en blomknopp på kvist, på ena sidan Jämtlands läns vapen i relief, på andra sidan spegelmonogram TL i relief, sockerskrinet och gräddkannan invändigt förgyllda, kaffekannans höjd ca 23,5 cm, total vikt ca 1878 g, originalschatull

PROVENIENS
Gåva till landshövding Torsten Löfgren på 60-årsdagen 21/8 1946.

250

2017-11-09