Wiwen Nilsson, vaser, 2 st, Ystad Metall, brons
Klubbat för:
6500 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
WIWEN NILSSON, vaser, 2 st., Ystad Metall, brons, märkt Ystad Brons SWEDEN, höjd 16,5 - 18 cm, mindre bucklor på en vas
HISTORIK
Wiwen Nilsson (1897-1974) ritade på 1930-talet tenn- och bronsföremål som kom att tillverkas av Ystad Metall.
35
2017-11-09