Wiwen Nilsson, vaser, 2 st, Ystad Metall, brons

Klubbat för:

6500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

WIWEN NILSSON, vaser, 2 st., Ystad Metall, brons, märkt Ystad Brons SWEDEN, höjd 16,5 - 18 cm, mindre bucklor på en vas

HISTORIK
Wiwen Nilsson (1897-1974) ritade på 1930-talet tenn- och bronsföremål som kom att tillverkas av Ystad Metall.

35

2017-11-09