Andy Warhol, Mao
Klubbat för:
400000 SEK
Utropspris
250 000-300 000 SEK
ANDY WARHOL
1928-1987
Mao
Färgserigrafi, 1972, signerad med kulspetspenna Andy Warhol och stämpelnumrerad 141/250 på baksidan. Tryckt av Styria Studio, New York (stämpel). S. 91,4 x 91,4 cm
Colour silkscreen, 1972, signed in ball-point pen and numbered with stamp on the reverse.
PROVENIENS: Galleri Börjessons, Malmö, inköpt på 1970-talet
LITTERATUR: Feldman & Schellmann II.99
373
2018-11-20