Carl Malmsten, "Redet", fåtöljer, 1 par

Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Redet", fåtöljer, 1 par, O.H. Sjögren, stoppad sits klädd i kretong, brickmärkta Möbel komponerad av Carl Malmsten AB O.H. Sjögren Tranås, höjd 83 cm, smärre slitage

HISTORIK
Denna variant av modell "Redet" tillverkades enligt OH Sjögren i endast 30 exemplar. Auktionens möbler visades på en möbelmässa i Sverige under 1900-talets andra hälft som unik utställningsmöbel.

80

2018-11-20