Einar Jolin, Interiör med vilande hund
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
EINAR JOLIN
1890-1976
Interiör med vilande hund
Signerad och daterad Jolin 1943. Olja på duk, 50 x 65 cm
Motiv från konstnärens ateljé.
LITTERATUR: Nils Palmgren: Einar Jolin, Stockholm 1947, jämför med bild på sidan 169 och text på sidan 202: "Året 1943 målade han ´Interiör från ateljén´, med en blond helton och en fin växelverkan mellan ljus och stoffer.".
257
2018-11-20