Emile Gallé, bord, Nancy, Frankrike, jugend
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
18 000-20 000 SEK
EMILE GALLÉ, bord, Nancy, Frankrike, jugend, omkring 1900, intarsiadekor av blommor, fanerad i jakaranda, valnöt, mahogny, sandelträ, alm, platan, ek m.fl. träslag, benen i betsad bok, signerad i intarsian Gallé, höjd 73, 88 x 61 cm, mindre slitage och fuktfläckar, något blekt
33
2018-11-20