Erik Olson, Flodvåg II
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
ERIK OLSON
1901-1986
Flodvåg II
Signerad och daterad Erik Olson 1975. Olja på duk, 56,5 x 69,5 cm.
PROVENIENS: Stig Brandt, AB Civilen, Halmstad
Stockholms Auktionsverk, Moderna, hösten 2015, katalognr 451
Stig Brandt var verksam som tryckare i Halmstad, tryckte flertalet böcker om Halmstadgruppen och var personlig vän med gruppens medlemmar
239
2018-11-20