Erik Olson, Flodvåg II

Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II
Erik Olson, Flodvåg II

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

ERIK OLSON
1901-1986
Flodvåg II
Signerad och daterad Erik Olson 1975. Olja på duk, 56,5 x 69,5 cm.

PROVENIENS: Stig Brandt, AB Civilen, Halmstad
Stockholms Auktionsverk, Moderna, hösten 2015, katalognr 451

Stig Brandt var verksam som tryckare i Halmstad, tryckte flertalet böcker om Halmstadgruppen och var personlig vän med gruppens medlemmar

239

2018-11-20