Fernandez Arman, Violon brisé
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
150 000-175 000 SEK
FERNANDEZ ARMAN
Frankrike 1928-2005
Violon brisé
Signerad Arman. Brända fioldelar i UV behandlat polyerter och plexiglas, 45 x 26 x 13 cm. Uförd omkring 1973. Unik och original exempel.
Signed. Executed ca 1973. Violin in plexi.
This work is recorded in the Arman Studio Archives, New York under number: APA#8208.73.109
PROVENIENS
Galerie Jean-Marie Cupillard, Saint Tropez, 1983. Utställning Arman-César
266
2018-11-20