Josef Frank, spegel, Svenskt Tenn
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
JOSEF FRANK, spegel, Svenskt Tenn, 1940-50-tal, ram i mahogny, 92 x 82 cm, smärre slitage
HISTORIK
I Svenskt Tenns arkiv finns en ritning med olika varianter av spegelramar där denna finns med, dock utan modellnummer. Ritningarna är troligen daterade 1940-50-tal.
2
2018-11-20