Lennart Olson, Bryssel, 1958
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LENNART OLSON
1925-2010
Bryssel, 1958
Signerad och numrerad Lennart Olson 5/15. Gelatinsilverfotografi, 72 x 92 cm.
Late print
LITTERATUR:
Broar, 1991, Maneten Göteborg, utställningskatalog, avbildad.
Tio Fotografer, TIO 40, 1998, utställningskatalog, avbildad sid 47.
Ulf Hård af Segerstad, From one side to the other, Bridges photographed by Lennart Olson, 2000, avbildad sid. 147.
Lennart Olson och Pontus Hultén, Looking back, 2001, avbildad.
313
2018-11-20