Oscar Nilsson, fåtölj, Bodafors
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
OSCAR NILSSON, fåtölj, Bodafors, omkring 1935, stomme fanerad i valnöt, ben i mahogny, fast stoppad klädsel i grå sammet, märkt, höjd 72 cm, omklädd
HISTORIK
Oscar Nilsson formgav under 1920- och 30-talet möbler för bland andra Stockholms Hantverksförening, Möbelfabrikerna i Bodafors samt Nordiska Kompaniet. Vi har lärt känna hans exklusiva estetik genom sparsmakad elegans och skulpturala reliefdetaljer, utförda i en mycket hög snickarmästarkvalitet.
46
2018-11-20