Pablo Picasso, "Owl Woman", vas, Frankrike 1951
Klubbat för:
110000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
PABLO PICASSO, "Owl Woman", vas, Frankrike 1951, lergods, dekor av kvinnoansikte i svart och vitt, tillverkad i 500 exemplar, signerad EDITION PICASSO samt inpressat MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO, höjd 27,5 cm
PROVENIENS
Konstnären Harry Moberg (1927-2018)
UTSTÄLLD
Kristinehamns konstmuseum, "Picasso, Nesjar, Jacqueline", 16/5 - 13/9 2015.
LITTERATUR
Alain Ramié nr. 119
193
2018-11-20