Per B Sundberg, skulptur, Orrefors 2004
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
PER B SUNDBERG, skulptur, Orrefors 2004, i form av ett fat, ugnsgjutet med borrade hål, slumpad, svart glasmassa, signerad Orrefors 9647-87 Per B Sundberg unique 2004 samt egenhändig signatur, höjd 9, 34 x 22 cm, mycket obetydligt nagg
HISTORIK
Per B Sundberg har endast tillverkat ett fåtal av dessa skulpturer, han gav dem namnen "Sjok". Han var delaktig i hela processen i hyttan och i efterarbetet.
194
2018-11-20