Poul Kjærholm, "PK-54", matbord, E Kold
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
POUL KJAERHOLM, "PK-54", matbord, E Kold Christensen, Danmark, formgivet 1963, underrede i mattförkromat stål, skiva i svart laminat, underredet märkt med E Kold Christensens märke, höjd 65, diameter 130 cm, mindre slitage
PROVENIENS
Arkitekt Henry Haubro Nielsen, en dansk arkitekt som hade hus i Saltsjöbaden.
LITTERATUR:
Jämför Michael Sheridan, Poul Kjaerholm Furniture Architect, Louisiana Museum of Modern Art, Danmark 2006
108
2018-11-20