Anna Petrus, eldhundar, 1 par, Svenskt Tenn
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
ANNA PETRUS, eldhundar, 1 par, Svenskt Tenn, modellnummer 780, formgivna 1927-28, mässing och gjutjärn, dekor av lejon, signerade A. Petrus, höjd 14, längd 45,5 cm, visst slitage och anlöpningar
LITTERATUR
Modellen avbildad i Firma Svenskt Tenns produktionskatalog från 1931.
29
2019-05-16